ASHTANGA YOGA

maryciasana.jpg

Tradičná ASHTANGA YOGA má viac ako 5000 ročné korene. Je to systém jogy založený na súlade dychu s pohybom pri striedaní pozícií, ktoré majú logický ozdravný význam pre naše telo, v presne stanovenom slede. Na hodine pracujeme s vnútorným ohňom, ktorý v spojení s dychom a pozíciou zbavuje naše telo toxínov, robí ho pevným, silným a zároveň pružným a zdravým. Je to cesta k spoznávaniu seba samého.

UTORKY   18:00-19:00

Hodiny sú vedené Peťom.

 

Ashtanga joga (cvičenie pozícií) sa praktizuje dvomi rôznymi spôsobmi a to tradičným mysore štýlom alebo formou vedenej hodiny:

 

MYSORE ŠTÝL: je pôvodný a primárny spôsob praktizovania ásan (pozícií) v Ashtangayoga systéme.Je špecifický hlavne tým, že cvičiaci nejdú jedným tempom, ale každý jednotlivec praktizuje svoju vlastnú prax, čo znamená, že si všíma výhradne sám seba a svoje vlastné možnosti. Vysvetlenie pozícií a ich správne pochopenie, dýchanie a ďalšie aspekty praxe sú vysvetľované cvičiacim postupne na základe individuálneho prístupu a podľa úrovni pokročilosti. Učiteľ vás podľa vašich schopností a možností posúva v zostave ďalej, prípadne pomáha podľa potreby s prevedením, technikou, alebo pochopením pozície. Táto metóda dáva každému potrebný čas a priestor na dôkladné osvojenie, pochopenie a zapamätanie jednotlivých ásan a ich postupnosti. Je to veľmi prirodzený a inštinktívny spôsob budovania jogovej praxe. Hodiny sú vhodné pre všetky vekové kategórie, telesné konštitúcie a rôzne stupne pokročilosti v joge. Mysore štýl je najlepšou voľbou aj pre začiatočníkov.

VEDENÁ HODINA: Od Mysore štýlu sa líši najmä tým, že učiteľ cvičiacich slovne sprevádza. Skupina je vedená jedným rovnakým tempom cez sled pozícií, v príjemnom tempe zvládnuteľnom pre všetky úrovne skúseností. Pri vedení učiteľ hovorí aj praktické pokyny, ako správne použiť dych, koncentráciu a ako otočiť svoje zmysly do svojho vnútra a tým urobiť jogu naozaj jogou, a nie iba cvičením pozícií.

Táto hodina je vhodná aspoň pre mierne pokročilých, ktorí už vedia sami praktizovať nejakú časť pozícií v rámci ashtanga primárnej série.

Ako na hodinu:

Najlepšie sa budete cítiť v pohodlnom oblečení z prírodných materiálov.  Ideálne je cvičiť bosý. Snažte sa nejesť min. 2 hodiny pred lekciou.  Pripravte sa, že sa budete potiť :), Preto je vhodné sa pred lekciou osprchovať; spríjemníte tým cvičenie sebe, učiteľovi a ľuďom okolo vás.

Mirka:

„K joge ma priviedla túžba po zdravom, pevnom, silnom a pružnom tele, po jasnej a koncentrovanej mysli, po príjemnom harmonickom vyrovnanom duševnom stave, po schopnosti pozorovať a tvoriť jasný zdravý úsudok.  Joga je jedným z nástrojov ako tieto veci dosiahnuť v každodennom živote. Na svojich hodinách sa rada o svoje skúsenosti podelím.“

Peťo:

S jogou som sa prvýkrát stretol približne v roku 2010 v období, keď som cítil zásadnú potrebu urobiť niečo so svojím vtedajší spôsobom života. Joga a záujem o ďalšie  východné filozofie začali postupne pozitívne meniť môj prístup k životu. Zásadný krok na mojej jogovej ceste nastal v roku 2016, keď som stretol môjho súčasného hlavného učiteľa Jara Pávka, ktorý ma zoznámil s veľmi tradičným  a pôvodným jogovým systémom nazývaným aj Ashtanga. Od tej doby sa joge venujem veľmi intenzívne a to nielen v rámci fyzického cvičenia ásan, ale snažím sa pochopiť celkovú filozofiu jogy a používať ju v našom zrýchlenom svete.  

Jogu považujem za veľmi prepracovaný systém fyzických, dychových a mentálnych cvičení, ktoré človeku dokážu pomôcť očistiť telo aj dušu, upokojiť myseľ a nájsť životnú rovnováhu. Na svojej jogovej ceste sa snažím stále napredovať a pravidelne navštevujem tréningy, workshopy a stretnutia s učiteľmi tradičnej školy jogy, akými sú Jaro Pávek, Manju Jois alebo Nancy Gilgoff. Veľa inšpirácie a motivácie beriem aj od svojich žiakov. Na svojich hodinách jogy sa s vami rád podelím o moje skúsenosti a budem sa snažiť byť vašim sprievodcom na ceste pri hľadaní pokoja, rovnováhy a prítomného okamihu v našom uponáhľanom živote.

adhomukhasvanasana.jpg